Rekruter nie może znaleźć pracy - rady na dziś i na przyszłość

7 maja 2024

Trudny rynek dla rekruterów

O tym, że rynek pracy przechodzi trudny czas, wie każdy, kto czyta tego bloga i nasz Elementowy newsletter.  Regularnie publikuję raporty rynkowe, które potwierdzają spadki liczby aktywnych rekrutacji. W każdej chwili możesz  przejrzeć te raporty na największej w polskim Internecie stronie z raportami z rynku pracy.

Przygotowałem jakiś czas temu krótki materiał dla rekruterów, w którym zaproponowałem kilka wskazówek, jak rekruterzy mogą wnieść dodatkową wartość do swoich organizacji w momencie, gdy rekrutacji jest zdecydowanie mniej. Link do tego materiału – Rekruter w kryzysie.

Dziś skupię się na problemie ze znalezieniem przez rekruterów nowej pracy.

Rekruterze — doszlifuj swoje CV

Niby kto inny, niż rekruter, powinien lepiej wiedzieć, jak przygotować swoje CV do procesu rekrutacyjnego? Mimo to wciąż wielu rekruterów przygotowuje swój podstawowy dokument aplikacyjny w taki sposób, jak robi to zdecydowana większość innych kandydatów, czyli w sposób niewyróżniający się z tłumu.

Jeśli Twoje CV wygląda tak, jak CV większości innych kandydatów (poza oczywiście innym doświadczeniem zawodowym), to nie dziw się, że skuteczność tego CV, nie wychodzi poza średnią skuteczność większości pozostałych kandydatów.

O czym najczęściej zapominają kandydaci, także na stanowiska rekrutacyjne, a co jednocześnie może najbardziej zwiększyć skuteczność CV?

Sukcesy.

Sukcesy zawodowe to najlepsze świadectwo ponadprzeciętności kandydata i bardzo mocny, pozytywny sygnał dla potencjalnego pracodawcy. W procesach rekrutacyjnych (i nie tylko) sukcesami koniecznie należy się chwalić!

Jak dobrze opisać w CV sukcesy w zawodzie rekrutera? Co może być takim sukcesem?

Przede wszystkim sukcesy możesz albo dodać w sekcji opisującej pracę na konkretnym stanowisku, albo w CV utworzyć w ogóle osobną część zatytułowaną “Sukcesy zawodowe”.

Przykład:

2022-2024

Firma: Element
Stanowisko: Specjalista ds. rekrutacji
Zakres obowiązków:

  • Kompleksowe przygotowywanie i prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie.
  • Raportowanie danych z procesów rekrutacyjnych do bezpośredniego przełożonego oraz zarządu.
  • Szkolenie nowych członków zespołu rekrutacyjnego.
  • Analiza rynku pracy i narzędzi wspierających procesy rekrutacyjne (w szczególności systemów ATS), wsparcie decyzji wyboru odpowiednich metod i narzędzi rekrutacyjnych.

Sukcesy:

  • Realizacja procesów rekrutacyjnych zakończonych zatrudnieniem 15 osób. Z tej grupy tylko jedna osoba zrezygnowała w ciągu pierwszych 12 miesięcy pracy.
  • Zredukowanie średniego kosztu procesów rekrutacyjnych o 16% dzięki analizie i wyeliminowaniu nieefektywnych źródeł kandydatów.
  • Skrócenie czasu procesu rekrutacyjnego dzięki wdrożeniu zaproponowanego przeze mnie harmonogramu rekrutacji.
  • Zwiększenie konwersji kandydatów aplikujących do umówionych spotkań i do zatrudnionych kandydatów, dzięki wdrożeniu zaproponowanych przeze mnie nowych treści marketingu rekrutacyjnego (ogłoszenia, wiadomości itp).
  • Odciążenie kadry zarządzającej od procesów rekrutacyjnych poprzez wdrożenie zaproponowanej przeze mnie nowej procedury przygotowywania procesów rekrutacyjnych.

Sukcesy to element, który rzadko pojawia się w CV. Jeśli kandydat ma choćby niewielkie sukcesy, to nieopisanie ich w CV jest błędem, ponieważ obniża atrakcyjność CV. Wykorzystaj to i zwiększ skuteczność swojego CV dodając do niego opis sukcesów.

Referencje.

Jeśli wiesz, że przynajmniej jeden z Twoich poprzednich pracodawców zapytany o jakość Twojej pracy pochwali Cię, to nie wahaj się stworzyć w CV osobną sekcję “Referencje” i w tej sekcji napisać na przykład takie zdanie:

Na życzenie udostępnię dane kontaktowe mojego bezpośredniego przełożonego, który potwierdzi jakość świadczonej przeze mnie pracy.

Jeśli zadowolonych pracodawców było więcej, to oczywiście należy liczbę pojedynczą zamienić na mnogą.

Referencje w CV to niestety również rzadkość. Jednocześnie jest to okazja by wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów. Istnieją osoby, do których sam się zaliczam, dla których referencje są bardzo cenną wskazówką podczas selekcji kandydatów.

Jeśli masz prawne wątpliwości w kwestii przekazywania danych kontaktowych, to w tym artykule opisałem jak to prawidłowo robić – Weryfikacja kandydatów w rekrutacji a RODO – poradnik dla działów HR

A na koniec link do kompleksowego poradnika tworzenia CV i profili LinkedIn, w którym starałem się zebrać i przedstawić w praktycznej formie całą swoją wiedzę rekrutacyjną i biznesową na ten temat: Jak napisać CV i profil LinkedIn

Rekruterze - doszlifuj swoją codzienną pracę

Ta porada będzie prawdopodobnie trudniejsza do przełknięcia dla części rekruterów. Nie jest jednak moją rolą przymilać się środowisku, lecz je wspierać.

Każdy człowiek, każdy pracownik, każdy rekruter jest inny i trochę inaczej pracuje. Jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej, jeden jest lepszy w jednym zakresie zdań, inny w innym. Jeśli zbierzemy wszystkich rekruterów (czy pracowników dowolnych innych stanowisk) i zmierzymy jakość ich pracy, to będziemy mogli policzyć średnią jakość pracy rekrutera (jak to mierzyć i liczyć, to temat na osobny artykuł).

Bez względu na to, czy i jak taką średnią policzymy, ta średnia istnieje. Poniżej tej średniej będą rekruterzy, którzy nie przykładają się do pracy lub nie mają do niej predyspozycji, a powyżej będą rekruterzy, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki.

Rekruter, który osiąga ponadprzeciętne wyniki, naturalnie będzie miał większe szanse na zdobycie pracy, w szczególności na tak trudnym rynku pracy, z jakim mamy do czynienia obecnie. Będzie miał większą szansę, ponieważ:

  • będzie mógł przedstawić w CV swoje ponadprzeciętne wyniki jako sukcesy i tym samym jego CV otrzyma większą szansę na przejście wstępnej selekcji;
  • będzie mógł te ponadprzeciętne wyniki wykorzystać podczas rozmów rekrutacyjnych, aby przekonać pracodawcę, że rzeczywiście jest ponadprzeciętnym kandydatem.

Jaka rada z tego wynika? Ano taka, że warto tu i teraz, nie czekając na przyszłość, dawać z siebie w pracy maksimum.

Maksimum nie oznacza jednak, że masz zostawać po godzinach lub robić coś, co wychodzi poza zakres Twoich obowiązków. Bycie ponadprzeciętnym można rozpocząć od sprawy podstawowej, ale trudnej do kontrolowania i przez to często zaniedbywanej – od pilnowania czasu. Mam tu na myśli:

  • mniej czasu pracy poświęcaj na social media i inne czynności odwracające Twoją uwagę.
  • przerwy w pracy rób tak długie, jak potrzebujesz, ale nie przeciągaj ich ponad niezbędną miarę.
  • pamiętaj o priorytetach i zgodnie z tymi priorytetami planuj swój czas pracy (np. nie szlifuj godzinami treści ogłoszenia rekrutacyjnego, jeśli Twoim priorytetem jest przede wszystkim search na LinkedIn, a ogłoszenie to jedynie dodatkowe, mniej ważne źródło kandydatów).

Zapewniam Cię, że już samo ujarzmienie powyższych trzech wyzwań wyniesie Cię ponad wielu rekruterów, którzy nie potrafią prawidłowo zarządzać swoim czasem i priorytetami.

Kolejnym sposobem, na wyniesienie się ponad przeciętność, zaproponowanie swojemu pracodawcy, że przeprowadzisz dodatkowe działania, które pozwolą ulepszyć procesy rekrutacyjne. Trzy przykładowe działania, które nie muszą znajdować się w zakresie Twoich obowiązków (jeśli się znajdują, to oczywiście należy wybrać inne):

  • przygotowanie analizy skuteczności źródeł kandydatów, dzięki której być może uda się obniżyć koszt rekrutacji;
  • zebranie danych rynkowych o aktualnych oczekiwaniach kandydatów i średnich stawkach;
  • analiza bieżących oferty systemów ATS, być może pojawiły się nowe, atrakcyjne oferty, dzięki którym pracodawca zredukuje koszty.

Jeśli brakuje Ci pomysłów, to zerknij też do wspomnianego wcześniej artykułu o rekruterach w kryzysie. Tam również mówiłem o inicjatywach, jakie rekruterzy mogą podejmować, by dostarczyć dodatkową wartość swoim pracodawcom.

Reasumując, warto w pracy dać z siebie maksa. Nawet jeśli uważasz, że Twój obecny pracodawca nie docenia Twojego wysiłku, to pamiętaj, że dając z siebie choć odrobinę więcej niż pozostali:

  • inwestujesz bardziej w swój rozwój
  • ten ekstra wysiłek może przynieść ekstra sukcesy, którymi pochwalisz się w CV i na rozmowie rekrutacyjnej
  • u kolejnego pracodawcy masz szansę na szybsze awanse, podwyżki, niestandardowe projekty
  • twoja kariera ma ogólną szansę rozwijać się szybciej

To wszystko wydaje się banalne, ale w praktyce statystyki nie oszukamy – jest pewna średnia jakość pracy i jest jakość pracy ponadprzeciętna.

Na koniec dodam, że sam chciałbym to wszystko wiedzieć i rozumieć wiele lat temu. Gdybym tę wiedzę odpowiednio przyswoił i gdybym był wystarczająco dojrzały, by zrozumieć znaczenie tej wiedzy, to pewnie nie popełniłbym wielu błędów, które popełniłem. Tym bardziej chętnie dziś dzielę się swoim doświadczeniem ze wszystkimi, którzy chcą z tego doświadczenia skorzystać.

Powodzenia!

Najczęściej czytane:

  1. Darmowe ogłoszenia o pracę i największa lista źródeł kandydatów – największa w Polsce lista bezpłatnych i płatnych źródeł kandydatów